Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Bywa, że kolor uzębienia jest prawdziwym kompleksem. Wiele osób poszukuje metody idealnej na trwałe wybielenie zębów. Co zrobić, gdy kupione w drogerii preparaty i pasty nie przyniosły oczekiwanych efektów? Warto poddać się profesjonalnemu zabiegowi w gabinecie stomatologicznym.
Tak naprawdę odcień zależy od ubarwienia, gęstości i grubości zębiny, która prześwieca przez szkliwo. Znaczenie ma również grubość i gęstość samego szkliwa. O naturalnym kolorze decyduje stosunek wapnia do fosforu w strukturze szkliwa i zębiny. Niemniej nawet naturalnie biały i efektowny kolor uzębienia może z czasem ulec zmianie wskutek przebarwień. Wpływ na wygląd uśmiechu mają palenie tytoniu, częste picie kawy i herbaty, czerwonego wina lub soków owocowych.
Do przebarwień zewnątrzpochodnych zaliczamy te powstałe w wyniku spożywczych produktów barwiących i używek, niedostatecznej higieny jamy ustnej, próchnicy zębów czy też stosowania niektórych leków lub substancji stomatologicznych.
Trudniejsze w usunięciu są przebarwienia wewnątrzpochodne. Wśród nich mieszczą się te powstałe w wyniku chorób metabolicznych i genetycznych, schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego, czy antybiotykoterapii (np. podawania tetracykliny do 8 roku życia).
Stosowane przez nas wybielanie polega na pobraniu wycisk zębów pacjenta, na podstawie którego przygotowane zostaną idealnie dopasowane nakładki. Na kolejnej wizycie pacjent odbiera nakładki oraz preparat wybielający o stężeniu 10, 15 lub 20%. Preparat nakłada się codziennie, zgodnie ze wskazaniami stomatologa. Różnica powinna być widoczna już po kilku aplikacjach, natomiast cała kuracja nie trwa dłużej niż dwa tygodnie.
Efekt zabiegów zależy od kilku czynników, mianowicie od stężenia preparatu, przepuszczalności struktury zęba na tlen, czy czasu kontaktu żelu ze strukturą uzębienia. Wybielanie zębów z zastosowaniem preparatów specjalistycznych polega na wprowadzaniu tlenu w strukturę szkliwa. Tlen rozkłada długołańcuchowe cząsteczki barwników na łańcuchy krótkie, które odpowiadają za jasny kolor.
Niektórzy pacjenci po zabiegu wybielania zębów mogą odczuwać nadwrażliwość. Dolegliwość ta ma charakter przejściowy i na ogół pomocne bywa stosowanie past do zębów wrażliwych. Po zabiegu zaleca się utrzymywanie przez pewien czas tzw. białej diety, to jest unikanie barwiących napojów i produktów spożywczych (kawa, herbata, wino czerwone, soki itp.).
Oczywiście wybielaniu nie ulegną wypełnienia ani uzupełnienia protetyczne. Należy wziąć pod uwagę konieczność ich wymiany wraz z procesem rozjaśniania uzębienia.
Przeciwwskazania: ciąża, próchnica (wszystkie zęby muszą być wyleczone), cukrzyca, stany zapalne dziąseł, alergia na składniki preparatu, choroba Parkinsona, epilepsja, wiek poniżej 14. roku życia.